Tagi artykułu

Czym grozi zatrudnianie cudzoziemca na czarno?

23.10.2023
Czym grozi zatrudnianie cudzoziemca na czarno?
W dobie globalizacji i rosnącej liczby imigrantów, coraz więcej osób przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu pracy. Wiele z nich nie posiada jednak odpowiednich dokumentów, co sprawia, że pracodawcy decydują się na zatrudnienie ich na czarno. Taka sytuacja niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. W niniejszym artykule omówimy zagrożenia związane z nielegalnym zatrudnianiem cudzoziemców oraz możliwości legalizacji ich pracy.
 

Legalizacja pracy cudzoziemców

Aby uniknąć problemów związanych z nielegalnym zatrudnianiem obcokrajowców, pracodawcy powinni zadbać o odpowiednią legalizację pracy dla cudzoziemców. Proces ten obejmuje kilka etapów, które są niezbędne do uzyskania prawa do wykonywania pracy przez obcokrajowca w Polsce.
 
Po pierwsze, pracodawca musi uzyskać informację o stanie rynku pracy od wojewódzkiego urzędu pracy. Dokument ten potwierdza, że na danym stanowisku nie ma wystarczającej liczby kandydatów spośród obywateli polskich lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Następnie pracodawca musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca, który jest rozpatrywany przez wojewodę. W przypadku pozytywnej decyzji, cudzoziemiec może ubiegać się o wizę lub kartę pobytu, która uprawnia go do legalnej pracy w Polsce.
 

Zagrożenia dla pracodawców

Zatrudnianie cudzoziemców na czarno niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw dla pracodawców. Przede wszystkim grozi im nałożenie wysokich kar finansowych, które mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia, pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności. Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców może również wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy oraz jej pozycję na rynku pracy. 
 

Zagrożenia dla pracowników

Cudzoziemcy zatrudnieni na czarno są narażeni na wiele niebezpieczeństw związanych z brakiem ochrony prawnej. Przede wszystkim, nie mają oni gwarancji otrzymania wynagrodzenia za swoją pracę, co może prowadzić do sytuacji wyzysku. Ponadto, pracownicy nielegalni nie mają prawa do urlopu, świadczeń zdrowotnych czy emerytalnych, co znacznie pogarsza ich sytuację życiową. Brak legalizacji pracy może również skutkować deportacją cudzoziemca oraz zakazem wjazdu do Polski na określony czas. 
SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?