Tagi artykułu

Jak zatrudnić do pracy cudzoziemca spoza Unii Europejskiej?

27.08.2023
Jak zatrudnić do pracy cudzoziemca spoza Unii Europejskiej?
Rekrutacja pracowników spoza Unii Europejskiej może okazać się korzystna dla pracodawców, zwłaszcza w sytuacji niedoboru wykwalifikowanej kadry na lokalnym rynku pracy. Zatrudnienie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia szeregu formalności oraz przestrzegania odpowiednich przepisów prawa. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty tego procesu.
 

Uzyskanie Zezwolenia na Pracę Cudzoziemca

 
Kluczowym etapem w procesie zatrudnienia cudzoziemca spoza UE, który posiada kartę pobytu jest uzyskanie Zezwolenia na Pracę Cudzoziemca (ZPC). Dokument ten jest wydawany przez wojewodę na podstawie wniosku pracodawcy. Wniosek o ZPC powinien zawierać dane dotyczące pracodawcy i cudzoziemca, informacje o stanowisku pracy, okresie zatrudnienia oraz potwierdzenie spełnienia warunków do zatrudnienia. Przed wydaniem ZPC wojewoda sprawdza, czy nie ma możliwości zastąpienia cudzoziemca pracownikiem z Polski lub UE. Proces uzyskania zezwolenia na pracę może trwać kilka tygodni. Aby uniknąć żmudnych formalności, najlepiej powierzyć to zadanie firmie zajmującej się outsourcingiem, której doskonałym przykładem jest outsourcing pracowniczy Poznań.
 

Zawarcie umowy o pracę

 
Ważnym elementem zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii Europejskiej jest zawarcie umowy o pracę, która powinna być zawarta na piśmie i zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak rodzaj umowy, jej okres ważności, stanowisko, wynagrodzenie czy warunki pracy. Umowa powinna być sporządzona zgodnie z polskim prawem pracy.
 

Przygotowanie świadczeń pracowniczych

 
Podczas zatrudniania cudzoziemca spoza UE warto pamiętać, że obowiązują nas wszelkie przepisy dotyczące świadczeń pracowniczych, takie jak opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz przestrzeganie prawa pracy. Jest to niezwykle istotne także dla ochrony prawnej przedsiębiorstwa oraz dobrej współpracy z nowym pracownikiem.
 
Podsumowując, proces zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii Europejskiej wymaga odpowiedniego przygotowania oraz świadomości obowiązków prawnych i formalnych. Ważne jest także zapewnienie wsparcia dla nowego pracownika oraz dbanie o integrację z zespołem. Wszystko to przyczynia się do budowania wartościowych relacji, które prowadzą do sukcesu przedsiębiorstwa.


 
SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?