Tagi artykułu

Kto opłaca wynagrodzenie pracownika w przypadku outsourcingu?

17.12.2023
Kto opłaca wynagrodzenie pracownika w przypadku outsourcingu?

Outsourcing, czyli zewnętrzne powierzenie wykonywania usług lub produkcji, stał się w ostatnich latach coraz bardziej popularny w Polsce. Przedsiębiorstwa korzystają z tej opcji, aby obniżyć koszty, zwiększyć efektywność i skupić się na swojej głównej działalności. Warto jednak zastanowić się, jakie są konsekwencje tego rozwiązania dla pracowników oraz kto ponosi odpowiedzialność za ich wynagrodzenie. W niniejszym artykule omówimy zagadnienie wynagrodzeń pracowników w przypadku outsourcingu.

Podział obowiązków i odpowiedzialności

W przypadku outsourcingu, którego doskonałym przykładem jest outsourcing pracowniczy w Poznaniu, dochodzi do podziału obowiązków i odpowiedzialności pomiędzy firmą zlecającą a firmą wykonującą usługę. Zleceniodawca to przedsiębiorstwo, które decyduje się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Usługodawca natomiast to firma specjalizująca się w danej dziedzinie, która świadczy usługi na rzecz zleceniodawcy.

Odpowiedzialność za wynagrodzenie pracowników

W kontekście wynagrodzeń pracowników kluczowe jest ustalenie, kto jest ich pracodawcą. W przypadku outsourcingu pracodawcą jest usługodawca, czyli firma, która zatrudnia pracowników wykonujących usługi na rzecz zleceniodawcy. To usługodawca ponosi odpowiedzialność za wypłatę wynagrodzeń, świadczenia socjalne oraz wszelkie inne obowiązki związane z zatrudnieniem.

W umowie o outsourcing powinny być jasno określone warunki wynagrodzenia pracowników oraz obowiązki płacowe usługodawcy. Dobra praktyka polega na zawarciu postanowień dotyczących minimalnego poziomu wynagrodzeń dla pracowników oraz terminów ich wypłaty. Ponadto, warto zawrzeć w umowie zapisy dotyczące przestrzegania przez usługodawcę przepisów prawa pracy oraz zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się usługodawcy z obowiązków płacowych.

SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?