Tagi artykułu

Czym jest karta pobytu?

27.12.2023
Czym jest karta pobytu?
Karta pobytu stanowi niezwykle istotny dokument dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej, pragnących zamieszkać i podjąć pracę na terenie Polski. Jako dokument potwierdzający uzyskane prawa pobytu oraz uprawniający do przekraczania granicy państwa, karta ta jest niezbędna dla legalizacji swojej obecności na polskim rynku pracy. Warto zatem przyjrzeć się bliżej procedurze jej uzyskania oraz wymaganiom, które muszą spełnić osoby starające się o taką kartę.
 
Procedura wydawania karty pobytu
 
Proces ubiegania się o  kartę pobytu może różnić się w zależności od konkretnej sytuacji osoby starającej się o ten dokument. Jednakże, najczęściej za wydawanie kart pobytu odpowiedzialni są wojewodowie, którzy prowadzą postępowanie administracyjne w tej sprawie. Pierwszym krokiem dla obcokrajowca jest zgłoszenie się do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego i złożenie wniosku o wydanie karty pobytu.
 
Wniosek o wydanie karty pobytu
 
Ważne jest, aby wniosek został złożony na odpowiednich formularzach oraz opatrzony wszystkimi wymaganymi załącznikami i dokumentami. Należy do nich zaliczyć między innymi dowód tożsamości, umowę o pracę czy ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach może być również konieczne przedłożenie dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o niekaralności czy potwierdzenie zameldowania na terenie Polski.
 
Karta pobytu a prawa obcokrajowca
 
Karta pobytu potwierdza legalność pobytu obcokrajowca na terenie Polski oraz uprawnia do przekraczania granicy państwa. Ponadto, osoba posiadająca taką kartę ma prawo do podejmowania pracy na terenie Polski, korzystania z opieki zdrowotnej czy uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym kraju. Warto jednak pamiętać, że karta pobytu jest wydawana na określony czas i wymaga przedłużenia po upływie tego okresu.

Podsumowując, karta pobytu to klucz do legalnego pobytu i pracy w Polsce dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej. Proces jej uzyskania może być skomplikowany i czasochłonny, jednak warto podjąć wysiłek, aby móc cieszyć się wszystkimi prawami wynikającymi z posiadania tego dokumentu.
SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?