Tagi artykułu

Dlaczego coraz więcej osób ze Wschodu decyduje się na pracę w Polsce?

30.11.2023
Dlaczego coraz więcej osób ze Wschodu decyduje się na pracę w Polsce?

W ostatnich latach Polska stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla migrantów zarobkowych, zwłaszcza z krajów wschodnich, takich jak Ukraina, Białoruś czy Mołdawia. Coraz więcej obywateli tych państw decyduje się na pracę w Polsce, co jest wynikiem szeregu czynników, które przyciągają ich do naszego kraju. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym aspektom oraz omówimy proces legalizacji pobytu obywatela Ukrainy w Polsce.

Stabilna sytuacja gospodarcza i rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą

Jednym z głównych powodów, dla których osoby ze Wschodu wybierają Polskę jako miejsce pracy, jest stabilna sytuacja gospodarcza naszego kraju. Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą. Wiele polskich firm poszukuje pracowników, zwłaszcza w sektorach takich jak budownictwo, rolnictwo czy usługi. Dla osób z krajów wschodnich praca w Polsce może być bardziej opłacalna niż w ich ojczyźnie, co sprawia, że decydują się na emigrację zarobkową.

Łatwiejszy dostęp do rynku pracy dzięki umowom międzynarodowym

Polska, jako członek Unii Europejskiej, prowadzi aktywną politykę współpracy z krajami wschodnimi. Dzięki umowom międzynarodowym oraz programom takim jak Partnerstwo Wschodnie, obywatele tych państw mają ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy. Ponadto, w ostatnich latach polski rząd wprowadził szereg ułatwień dla migrantów zarobkowych, takich jak uproszczone procedury uzyskiwania zezwoleń na pracę czy możliwość legalizacji pobytu.

Legalizacja pobytu w Polsce obywatela Ukrainy

Proces legalizacji pobytu w Polsce dla obywatela Ukrainy może przebiegać na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest uzyskanie karty pobytu czasowego na podstawie umowy o pracę. Aby to zrobić, należy najpierw znaleźć pracodawcę, który zaoferuje nam pracę oraz wystąpi o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Następnie, obywatel Ukrainy musi złożyć wniosek o kartę pobytu czasowego w odpowiednim urzędzie wojewódzkim. Aby uprościć sobie to zadanie, warto zwrócić się do agencji zajmującej się legalizacją pobytu.

Podsumowując, coraz więcej osób ze Wschodu decyduje się na pracę w Polsce ze względu na stabilną sytuację gospodarczą, rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz ułatwienia wprowadzone przez polski rząd.

SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 22.05.2024

  Jak i gdzie szukać osób do pracy na produkcji?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej firm poszukuje dobrych kandydatów do pracy na produkcji. W związku z tym warto zastanowić się, jak i gdzie można znaleźć odpowiednie osoby do zatrudnienia. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Wam w rekrutacji odpowiednich pracowników do pracy na produkcji.

 • 22.04.2024

  Agencja pracy a biuro pośrednictwa - czy to pojęcia tożsame?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między agencją pracy a biurem pośrednictwa? W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie przyjrzymy się tym dwóm pojęciom, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc Ci wybrać odpowiednią formę współpracy w poszukiwaniu zatrudnienia.

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?