Tagi artykułu

Jak wygląda procedura zatrudnienia pracownika z Ukrainy?

13.09.2023
Jak wygląda procedura zatrudnienia pracownika z Ukrainy?

W ostatnich latach coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, polskie firmy coraz chętniej sięgają po kandydatów zza wschodniej granicy. Proces zatrudnienia obywateli Ukrainy wymaga jednak spełnienia pewnych formalności oraz znajomości obowiązujących przepisów prawa. W niniejszym artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik po procedurze zatrudnienia ukraińskiego pracownika.

Pozwolenie na pracę

Przedsiębiorcy pragnący zatrudnić pracownika z Ukrainy muszą uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Pozwolenie to wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zawarte będą informacje dotyczące oferowanego stanowiska pracy, warunków zatrudnienia, a także kwalifikacji zawodowych potencjalnego pracownika.
 

Legalizacja pobytu

Kolejnym krokiem w procesie zatrudnienia pracownika z Ukrainy jest legalizacja jego pobytu na terytorium Polski. W tym celu cudzoziemiec musi ubiegać się o odpowiednią kartę pobytu, która umożliwi mu legalne zamieszkanie i podjęcie pracy na terenie naszego kraju. Procedura ta zwykle odbywa się przez wydanie jednego z wymienionych dokumentów - wizy krajowej (typu D) lub karty pobytu tymczasowego.
 

Zawarcie umowy o pracę

Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń oraz legalizacji pobytu, można przystąpić do zawarcia umowy o pracę z ukraińskim pracownikiem. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usług firmy zajmującej się outsourcingiem pracowniczym. Leasing pracowników polega na zatrudnieniu przez przedsiębiorstwo pracowników udostępnionych przez agencję pracy tymczasowej. Pracownicy ci są formalnie zatrudnieni przez agencję, która odpowiada za ich wynagrodzenia, świadczenia socjalne i szkolenia. 
 

Obowiązki pracodawcy

Pracodawcy zatrudniający pracowników z Ukrainy mają obowiązek zapewnienia im takich samych warunków pracy, jak obywatelom polskim. Obejmuje to między innymi minimalne wynagrodzenie, ustalenie długości urlopu oraz dostęp do świadczeń socjalnych i zdrowotnych. Ważne jest również, aby pracodawca poinformował ZUS o zatrudnieniu cudzoziemca oraz wprowadził go do ewidencji ubezpieczonych.
SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?