Tagi artykułu

Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

16.01.2024
Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca
Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.
 

Rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy

 
Pierwszym krokiem w procesie legalizacji pobytu jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pobyt czasowy. Istnieje kilka rodzajów takich zezwoleń, a wybór odpowiedniego zależy od celu przyjazdu do Polski. Najpopularniejsze z nich to zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę, naukę, prowadzenie działalności gospodarczej, a także ze względu na cele rodzinne.
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę

 
Aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy związany z legalizacją pracy, cudzoziemiec musi spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy posiadać pisemną ofertę pracy lub umowę o pracę z polskim pracodawcą. Ponadto, pracodawca musi uzyskać dla cudzoziemca informację o braku możliwości zatrudnienia obywatela Polski lub innego kraju Unii Europejskiej na danym stanowisku. 
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na naukę

 
Cudzoziemcy, którzy chcą studiować w Polsce, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na naukę. Warunkiem koniecznym jest przyjęcie na studia przez polską uczelnię wyższą oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających zdolność do pokrycia kosztów utrzymania podczas pobytu w Polsce. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o takie zezwolenie musi posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne.
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej

 
Cudzoziemcy pragnący prowadzić działalność gospodarczą w Polsce mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w tym celu. Wymagane jest zarejestrowanie działalności gospodarczej oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie odpowiednich środków finansowych na jej prowadzenie. Ponadto, cudzoziemiec musi wykazać się ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na cele rodzinne

 
Osoby, które mają rodzinę w Polsce, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na cele rodzinne. W takim przypadku konieczne jest udokumentowanie pokrewieństwa lub związku małżeńskiego z obywatelem Polski lub innym cudzoziemcem posiadającym prawo stałego pobytu. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o zezwolenie musi posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz środki finansowe wystarczające na utrzymanie rodziny.
 
 
 

SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 29.03.2024

  Jak zapewnić pracownikowi z zagranicy kartę pobytu w Polsce?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zatrudnić pracownika z zagranicy i zapewnić mu legalny pobyt w Polsce? W obecnych czasach coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie, aby zdobyć wykwalifikowanych specjalistów. Kluczowym elementem tego procesu jest uzyskanie dla pracownika karty pobytu. Z dzisiejszego wpisu na naszym blogu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez całą procedurę i ułatwić swojemu pracownikowi legalne zamieszkanie oraz pracę na terenie naszego kraju.

 • 29.02.2024

  Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a składki ZUS

  Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy, aby sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z pewnymi obowiązkami, w tym ze zgłoszeniem go do ZUS oraz uregulowaniem spraw związanych z legalizacją pobytu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

 • 16.01.2024

  Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

  Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?