Tagi artykułu

Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca

16.01.2024
Podstawowe warunki legalizacji pobytu cudzoziemca
Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce to proces, który pozwala osobom spoza Unii Europejskiej na legalne przebywanie na terytorium naszego kraju. W niniejszym artykule omówimy podstawowe warunki oraz rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy, które umożliwiają legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce.
 

Rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy

 
Pierwszym krokiem w procesie legalizacji pobytu jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pobyt czasowy. Istnieje kilka rodzajów takich zezwoleń, a wybór odpowiedniego zależy od celu przyjazdu do Polski. Najpopularniejsze z nich to zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę, naukę, prowadzenie działalności gospodarczej, a także ze względu na cele rodzinne.
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę

 
Aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy związany z legalizacją pracy, cudzoziemiec musi spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy posiadać pisemną ofertę pracy lub umowę o pracę z polskim pracodawcą. Ponadto, pracodawca musi uzyskać dla cudzoziemca informację o braku możliwości zatrudnienia obywatela Polski lub innego kraju Unii Europejskiej na danym stanowisku. 
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na naukę

 
Cudzoziemcy, którzy chcą studiować w Polsce, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na naukę. Warunkiem koniecznym jest przyjęcie na studia przez polską uczelnię wyższą oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających zdolność do pokrycia kosztów utrzymania podczas pobytu w Polsce. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o takie zezwolenie musi posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne.
 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej

 
Cudzoziemcy pragnący prowadzić działalność gospodarczą w Polsce mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w tym celu. Wymagane jest zarejestrowanie działalności gospodarczej oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie odpowiednich środków finansowych na jej prowadzenie. Ponadto, cudzoziemiec musi wykazać się ważnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na cele rodzinne

 
Osoby, które mają rodzinę w Polsce, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na cele rodzinne. W takim przypadku konieczne jest udokumentowanie pokrewieństwa lub związku małżeńskiego z obywatelem Polski lub innym cudzoziemcem posiadającym prawo stałego pobytu. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o zezwolenie musi posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz środki finansowe wystarczające na utrzymanie rodziny.
 
 
 

SHARE THIS ARTICLE: FB | iN

Znamy się na rzeczy

 • 08.07.2024

  Czy w ramach outsourcingu można pozyskać osoby do pracy sezonowej?

  Outsourcing pracowniczy zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu firmy mogą skupić się na swojej głównej działalności, jednocześnie pozbywając się obowiązku rekrutacji i zatrudnienia nowych pracowników. W ostatnich latach zauważalny jest również wzrost zainteresowania korzystaniem z outsourcingu w celu pozyskania pracowników sezonowych. Czy jednak rzeczywiście jest to efektywne rozwiązanie dla firm, które potrzebują dodatkowych rąk do pracy tylko przez określony czas?

 • 22.05.2024

  Jak i gdzie szukać osób do pracy na produkcji?

  W dzisiejszych czasach coraz więcej firm poszukuje dobrych kandydatów do pracy na produkcji. W związku z tym warto zastanowić się, jak i gdzie można znaleźć odpowiednie osoby do zatrudnienia. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które pomogą Wam w rekrutacji odpowiednich pracowników do pracy na produkcji.

 • 22.04.2024

  Agencja pracy a biuro pośrednictwa - czy to pojęcia tożsame?

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między agencją pracy a biurem pośrednictwa? W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie przyjrzymy się tym dwóm pojęciom, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc Ci wybrać odpowiednią formę współpracy w poszukiwaniu zatrudnienia.

ZACZNIJMY DZIAŁAĆ

Napisz, jakiego wsparcia szuka Twoja firma.

 

Adres

Teampower Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 517 C/6,
62-064 Plewiska, k.Poznania
+48 572 942 063

Szukasz zespołu pracowników, na których możesz polegać?